Szkutnia fundacji KiM

Do stworzenia warsztatu szkutniczego zainspirowała nas historia stoczni kajakowych działających nad Wisłą w okresie międzywojennym. Powstawały one w ramach pisma "Mały przegląd", założonego przez Janusza Korczaka i wydawanego przez dzieci dla dzieci w latach 20 i 30 XX. W tym czasie sekretarzem Korczaka był Igor Newerli, który napisał wspaniałą i inspirującą kajakarzy do dnia dzisiejszego książkę „Za Opiwardą, za siódmą rzeka …”. W dowód naszego szacunku dla pisarza - kajakarza w 2016 roku, dzięki uprzejmości Pani Ireny Gałeckiej, właścicielki Domu Pracy Twórczej Newerlego w Zgonie, wspólnie z młodzieżą szkolną przeprowadziliśmy renowację kajaka pana Nawerlego. Jednocześnie odkryliśmy na nowo postać tego wspaniałego człowieka.

W ramach jednego z projektów dotarliśmy do planów kajaka żaglowego P48 znanego projektanta Mieczysława Plucińskiego. Kajak ten był budowany przez m.in. uczniów zawodowych szkół stolarskich i ognisk młodzieżowych we wczesnych latach powojennych.

W naszej stoczni kajakowej powstały kopie kajaków grenlandzkich, kanu i kajaki morskie, które m.in. były przedmiotami aukcji m.in. podczas Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka

Warsztaty szkutnicze traktujemy nie tylko jako sposób pozyskiwania kolejnych jednostek pływających ale również jako ciekawą formę pracy z młodzieżą, dorosłymi oraz osobami z niepełnosprawnościami